EGÉSZségben a lovam

29/03/2024
"A lóval, mint élőlénnyel kapcsolatban minden megközelítés (tréning, rehabilitáció, egészség megőrzése és visszaszerzése) akkor lehet sikeres, ha az adott lovat az adott környezetben, azzal együtt egy egységként értelmezzük." - Z-Clinic; alapítók és tulajdonosok: MÉSZÁROS ZOLTÁN és BOROS SAROLTA - a képen szemben Mészáros Zoltán látható

A fenti idézet lehetne akár a mottója is a Lovas Szalon áprilisi szakmai napjának Mészáros Zoltánnal.

De mit is jelent a fenti idézet?

Vizsgáld meg, hogy Te magad mennyit tudsz a lóról, mint természetes élőlényről? Hogyan viselkedik, milyen kapcsolatszerkezetben él, milyen a táplálkozása, milyen a mozgása, milyen a biológiai és a mentális működése? Hogyan illeszkedik be, mint természetes élőlény a nagy EGÉSZbe, hogyan él túl?

Ez alap, s ez nem keveset jelent!

Hányan vagyunk lótartók úgy, hogy nagyon sok mindent minderről nem tudunk igazán? Gyakran előfordul, hogy előbb van lovunk, minthogy bármi lényegeset is tudnánk róla.

Pedig ismerő a lovat, mint természetes élőlényt, fontos, és alapját képezi annak, ahogy látjuk és értjük őt.

Mégsem állhatunk meg itt. Hiszen ahogy velünk, az emberrel él, az nagyon sok pontján eltér a természetes környezettől, a ló természetes életétől.

A tapasztalat azt mutatja, hogy "a lovak problémájának túlnyomó részét olyan környezeti hatások okozzák, melyek elsősorban az ember mellett, az ember által alkotott környezetből és azok hatásaiból erednek." (Z-Clinic)

Ezért szükséges minél jobban megismernünk először is a lovat, másodszor a konkrét ló életének körülményeit és a környezetét és azt, hogy hogyan vagyunk mi magunk lovunk életének befolyásolói. Mindezt szükséges megértenünk, és számos tényezőjét megvizsgálnunk a természetesség tükrében.